1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Açıkma Geldi! 36 İlde Personel Alımı Yapılacak...
Açıkma Geldi! 36 İlde Personel Alımı Yapılacak...

Açıkma Geldi! 36 İlde Personel Alımı Yapılacak...

Haberin Ayrıntıları İçin Tıklayınız...

A+A-

Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, Diyanet İşleri Başkanlığı  tarafından İstanbul, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Artvin, Aydın, Balıkesir,  Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çanakkale, Diyarbakır, Edirne,  Erzincan, Eskişehir, Hakkari, Iğdır, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu,  Kırklareli, Kilis, Mersin, Muş, Niğde, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van,  Yozgat ve Zonguldak'taki "il müftü yardımcısı" kadrosuna kurum içi naklen kadın  personel alımı gerçekleştirilecek.

Sınava başvuracak adayların Diyanet teşkilatında halen 657 sayılı  Devlet Memurları Kanunu'nun 4/A maddesine göre çalışmaları, en az 4 yıllık din  ile ilgili yükseköğretim mezunu; Kur'an kursu öğreticisi, dengi veya üstü sayılan  görevlerde en az 6 yıl görev yapmış olmaları gerekiyor.

Merkezde çalışan adaylar bağlı bulundukları birimlere, taşra  teşkilatında çalışanlar ise görev yaptıkları il ve ilçe müftülükleri veya dini  yüksek ihtisas/eğitim merkezi müdürlüklerine gerekli belgelerle şahsen  başvurabilecek. Başvurular 22 Nisan-6 Mayıs'ta alınacak.

İki aşamalı gerçekleştirilecek sınavda yazılı sınav konuları Kur'an-ı  Kerim, Arapça, Tefsir, Hadis, Kelam, Fıkıh, İslam Tarihi ve İslam Ahlakı, Dini ve  Mesleki Genel Kültür, Başkanlık ve devlet memurları ile ilgili mevzuattan  oluşacak.

Sözlü sınavda ise adaylar sınav komisyonunun her bir üyesi tarafından  Kur'an-ı Kerim kıraat, anlam ve tefsiri, Arapça, dini bilgiler ve mevzuat  konularından 100 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutulacak.

Yazılı sınav 12 Mayıs'ta Ankara'da yapılacak.  Sözlü sınav tarihi ise  yazılı sınav sonuçlarının açıklanması ve sözlü sınav için gerekli hazırlıkların  tamamlanmasından sonra Diyanet'in internet sitesinde ve aynı sitedeki İnsan  Kaynakları Genel Müdürlüğü sayfasından ilan edilecek.

Sınavda başarılı olabilmek için yazılı ve sözlü sınavın her birinden  en az 70 puan almak gerekecek. Yazılı sınavda 70 ve üzeri puan alan adaylar sözlü  sınava çağrılacak.

Başarı sıralamasında yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik  ortalaması esas alınacak. Yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik  ortalamasının eşitliği durumunda sırasıyla yazılı sınav puanı yüksek, hizmet  süresi fazla ve doğum tarihi önce olana sıralamada öncelik verilecek.

Sınav sonucu başarılı olan adaylardan kadro sayısı kadar asıl ve yedek  sıralama yapılacak.

Adaylar atanmak için 3 il tercihinde bulunabilecek. İl tercihlerini  başvuru esnasında belirtecek olan adaylara daha sonra ikinci bir tercih hakkı  verilmeyecek.

Ayrıca adaylar il tercihlerine başarı sıralamasına göre  yerleştirilecek. Başarılı olup atanmaya hak kazanamayan adaylar ise tercih  ettikleri il için başarı sıralamasına göre yedek olarak belirlenecek.

20 ilçeye müftü ataması

Diyanet İşleri Başkanlığı gerçekleştireceği bir başka yazılı ve sözlü  sınavla kurum içi naklen atama ile 20 ilçe müftüsü alımı yapacak.

Başvuruda bulunacak adaylarda en az 4 yıllık din ile ilgili  yükseköğretim mezunu ve ihtisas kursu belgesine sahip olmaları veya ilahiyat  alanında doktora yapmaları şartı aranıyor.

Ayrıca adayların sınava müracaatların bitiş tarihi itibarıyla kamu  kurum ve kuruluşlarında toplam 5 yıl görev yapmış olması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.