1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Açıklama geldi! Alınacak personel sayısı ve şartları
Açıklama geldi! Alınacak personel sayısı ve şartları

Açıklama geldi! Alınacak personel sayısı ve şartları

Haberin Ayrıntıları İçin Tıklayınız...

A+A-

Genelkurmay Başkanlığı Karargahında görev yapmak üzere 10 Silahlı Kuvvetler Uzman  Yardımcısı alınacak. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, Genelkurmay Başkanlığı Merkez  Karargahına sözlü giriş sınavıyla genel idare hizmetleri sınıfı 8'inci dereceden  kadrolara atanmak üzere 10 Silahlı Kuvvetler Uzman Yardımcısı alımında  bulunulacak.

Adayların en az 4 yıllık lisans eğitimi veren Hukuk, Uluslararası  İlişkiler, Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği, Küresel ve Uluslararası  ilişkiler, Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve  Uluslararası İlişkiler, İşletme lisans programlarından veya bunlara denkliği  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından kabul edilen yurt içindeki veya yurt  dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmaları gerekiyor.

Ayrıca adayların 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış  olmaları (1 Ocak 1983 ve daha sonra doğmuş olanlar), Türk Ceza Kanunu'nun 53'üncü  maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile kasten işlenen bir suçtan dolayı 1  yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin  güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,  zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye  kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat  karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık  suçlarından mahkum olmamaları şartı aranıyor.

Başvuracak adayların ÖSYM tarafından 27-28 Mayıs 2017 veya 28-29  Temmuz 2018 tarihlerinde yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre  KPSSP7 ve KPSSP18 puan türlerinden 70 ve daha yüksek puan almış olmaları, ÖSYM  tarafından yapılmış yabancı dil sınavlarından, İngilizce veya Fransızca  alanlarının en az birinden son 5 yıl içinde en az 80 puan almış olmaları  isteniyor.

Müracaatlar için son gün 15 Şubat

Başvurular internet üzerinden 15 Şubat'a kadar Milli Savunma  Bakanlığının "http://personeltemin.msb.gov.tr" adresinden yapılacak.    İnternet ortamı dışında dilekçe, mektup ve benzeri yöntemlerle  yapılacak ön başvurular kabul edilmeyecek ve bu dilekçelere cevap verilmeyerek  işleme konulmayacak. Ön başvurusu kabul edilen adayların listesi 15 Mart'tan sonra  "http://personeltemin.msb.gov.tr" adresinden duyurulacak. Ön başvurusu kabul  edilen adaylardan kontenjanın 4 katı kadar KPSS puanlarına göre sözlü sınava  çağrılacak.

Sözlü sınav puanlaması

Sözlü sınavda Sınav Komisyonu tarafından adaylara Türk Silahlı  Kuvvetleri (TSK) mevzuatına, uluslararası hukuka, Anayasa ve idare hukukuna  ilişkin bilgi düzeyi, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme  gücü, liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu, öz  güveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı, genel yetenek ve genel kültürü,  bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı yönlerinden ayrı ayrı puan verilecek. Sözlü sınavda başarılı sayılmak için komisyon üyelerinin 100 tam puan  üzerinden verdikleri notların aritmetik ortalamasının en az 70 olması gerekiyor.

Değerlendirme neticesinde 10 asil ve 5 yedek aday belirlenerek  başarılı olanların isim listesi söz konusu internet adresinden yayımlanacak.Temin edilecek personel meslek yaşantısı boyunca Ankara'da Genelkurmay  Başkanlığı Karargahında görev yapacak.

Silahlı Kuvvetler Uzman Yardımcılığı alım kontenjanı ve nitelikleri ile öğrenim durumları:

SINAV ŞEKLİ VE KONULARI

a. Ön Başvurusu kabul edilen adaylardan kontenjanın 4 (Dört) katı kadarı, KPSS puanlarına göre sözlü sınava çağırılacaktır.

b. Sözlü sınavda Sınav Komisyonu tarafından adaylar;

(1) TSK mevzuatına, uluslararası hukuka, Anayasa ve idare hukukuna ilişkin bilgi düzeyi,

(2) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü,

(3) Liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu,

(4) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı,

(5) Genel yetenek ve genel kültürü,

(6) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, yönlerinden ayrı ayrı puan verilmek suretiyle değerlendirilecektir.

c. Sözlü sınavda başarılı sayılmak için, komisyon üyelerinin yüz tam puan üzerinden verdikleri notların aritmetik ortalamasının en az yetmiş olması şarttır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.