1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD-İran gerilimi tırmanıyor! İran üç ülkeyi tehdit etti...
ABD-İran gerilimi tırmanıyor! İran üç ülkeyi tehdit etti...

ABD-İran gerilimi tırmanıyor! İran üç ülkeyi tehdit etti...

Son dakika haberi...ABD ile İran arasında yaşanan krizde sıcak gelişme. Irak'ın başkenti Bağdat'ta ABD askerlerinin bulunduğu Taci Askeri Üssü'ne füzeli saldırı düzenlendi. Füzeleri kimin attığı açıklanmazken,İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi,

A+A-

Irak'ın başkenti Bağdat'ta ABD askerlerinin bulunduğu Taci Askeri Üssü'ne füzeli saldırı düzenlendi. Irak hükümetine bağlı Güvenlik Medya Ağı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD'li askerlerin kaldığı Taci Askeri Üssü'nün katyuşa füzesiyle hedef alındığı belirtildi.

Açıklamada, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı ifade edildi, başka bilgi verilmedi.

Irak'ta Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin Bedir Tugayları Komutanı Hadi Amiri, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'ın ABD'nin Irak'taki varlığına karşı "milyonluk gösteri" çağrısına destek verdi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Ukrayna uçağının düşmesine neden olanlar İran ulusundan özür dilemeli. ABD Ortadoğu'yu daha güvensiz hale getiren önceki suçlarından dolayı Tahran'dan özür dilemeli. Avrupa Birliği 2015 nükleer anlaşmada verdiği taahhütleri yerine getirmeli. Yabancı güçler Ortadoğu'yu terk etmeli. 

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif yaptığı açıklamada; "(Ukrayna uçağının düşürülmesi) İnsanlar kriz anlarında affedilemez hatalar yapabiliyor. Nükleer anlaşmanın geleceği Avrupa'ya bağlı. 2015 nükleer anlaşma en iyi anlaşmalar arasındadır. 

Irak'tan ABD askerlerinin çıkarılmasını biz istemedik. ABD Başkanı Trump, Süleymani'yi öldürme yetkisini 7 ay önce verdi. DEAŞ'la savaş Süleymani'nin öldürülmesiyle büyük bir gerileme yaşadı. ABD ile müzakerelerle ilgilenmiyoruz. 

İran'a yakınlığıyla bilinen ve Meclisteki Fetih Koalisyonu'nun da lideri olan Amiri, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Irak işgalini kabul etmediklerini, ülkenin karada ve havada ulusal egemenliğini tam olarak kazanması gerektiğini ifade etti.

Amiri, Sadr'ın ABD güçlerinin Irak'taki varlığına karşı geniş katılımlı gösteri düzenlenmesi çağrısına da destek verdiklerini kaydetti.Sadr liderliğindeki Sairun Koalisyonu mecliste 54 milletvekiliyle birinci parti, Fetih Koalisyonu da 47 milletvekilliyle ikinci parti konumunda bulunuyor.

Iraklı Şii politikacı Sadr, bugün ABD'nin ülkedeki varlığına karşı "milyonluk gösteri" düzenlenmesi çağrısında bulunmuş, ancak bunun için bir tarih dile getirmemişti.Irak Meclisi, 5 Ocak'ta düzenlediği olağanüstü oturumda, ABD dahil ülkedeki tüm yabancı güçlerin askeri varlığının sonlandırılması kararı almıştı.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, 10 Ocak'ta ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptığı telefon görüşmesinde, Meclisin aldığı kararın uygulanması çerçevesinde ABD'den bir heyetin Irak'a gönderilerek, askerlerin çekilmesi için mekanizma oluşturulmasını istemişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus ise gündemlerinde "Irak'tan çekilme" konusunun olmadığını açıklamıştı.ABD, 2003'te Saddam rejimini devirmek için işgal ettiği Irak'ta Aralık 2011'e kadar varlık göstermiş, bu tarihten sonra dönemin ABD Başkanı Barack Obama'nın talimatı üzerine tüm askerlerini Irak'tan çekmişti.

Terör örgütü DEAŞ'ın 10 Haziran 2014'te ortaya çıkmasından sonra Bağdat hükümetinin çağrısı üzerine ABD, yeniden askerlerini Irak'a göndermişti.

ABD ordusu, "ülkede güvenliği sağlamak, Irak güçlerini eğitip donatmak, terör örgütü DEAŞ ile mücadele ve son olarak İran'ı gözetleme" gibi gerekçelerle halen bu ülkede varlık gösteriyor.Irak'ın farklı bölgelerindeki 9 askeri üste yaklaşık 5 bin 200 ABD askeri bulunuyor.

İRAN ÜÇ ÜLKEYİ TEHDİT ETTİ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, İngiltere, Almanya ve Fransa'nın İhtilaf Çözüm Mekanizması'nı işletmenin sonuçlarına katlanmaları gerektiğini belirtti.

Musevi, yaptığı yazılı açıklamada İngiltere, Fransa ve Almanya'yı  nükleer anlaşmadaki vaatlerini yerine getirmemekle suçlayarak, "İran, bu 3  ülkenin yapıcı olmayan adımlarına karşı sert ve kararlı bir yanıt verecektir."  ifadelerini kullandı.

İngiltere, Almanya ve Fransa, İran'ın nükleer anlaşmadan kaynaklanan  yükümlüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle İhtilaf Çözüm Mekanizması'nı  işletme kararı almıştı.E3 olarak bilinen İngiltere, Almanya ve Fransa Dışişleri Bakanlarının  ortak açıklamasında, Tahran'ın nükleer faaliyetlerini düzenleyen Kapsamlı Ortak  Eylem Planı'nın (JCPOA) korunmasının önemine değinilmiş ve şu ifadelere yer  verilmişti:

İhtilaf Çözüm Mekanizması, ilgili bakanlara herhangi bir sorunun  çözümü için iki hafta süre tanıyor ancak tüm tarafların kabul etmesi durumunda bu  süre uzatılabiliyor. Bir danışma kurulunun kurulmasına karar verilmesi durumunda  ise 20 gün ek süre verilebiliyor.

Nükleer anlaşma

İran ile Çin, Fransa, Almanya, Rusya, İngiltere ve Avrupa Birliği (AB)  arasında 2015'te Tahran'ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve denetim altına  alındığı bir anlaşma imzalanmıştı. Ancak ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve gelmesinin ardından  Washington, anlaşmadan tek taraflı çekilerek, İran'a yeniden yaptırım uygulamaya  başlamıştı.

Anlaşmanın diğer taraflarından Washington'u durdurmasını isteyen ancak  bunda başarılı olamayan İran, Temmuz 2019'da nükleer anlaşmanın bazı maddelerini,  5 Ocak 2020'de anlaşmadan kaynaklanan tüm taahhütleri askıya aldığını  açıklamıştı.Tahran, yaptırımların kalkması ve menfaatlerin temin edilmesi halinde  yeniden anlaşmaya dönmeye hazır olduğunu ifade etmişti.

Mekanizma'nın İran Dışişleri Bakanı tarafından Nükleer Anlaşma Ortak  Komisyonu Organizatörü'ne gönderilen mektupla başlatıldığını savunan Musevi, yeni  bir sürecin ve pratik bir gelişmenin söz konusu olmadığını belirtti.Musevi, Mekanizma'nın işletilmesi açıklamasını söz konusu 3 ülkenin  zaafı şeklinde değerlendirerek, AB ülkelerinin taahhütlerini gerine getirmemesi  nedeniyle İran'ın nükleer anlaşmanın 26. ve 36. maddelerine dayanarak  taahhütlerini askıya aldığını savundu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.