1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 4/D’li Taşeronlara İki Zam Birden Mi? 2020 TİS İle Asgari Ücret Düzenlemesi Ne Olacak? İşte Detaylar..!
4/D’li Taşeronlara İki Zam Birden Mi? 2020 TİS İle Asgari Ücret Düzenlemesi Ne Olacak? İşte Detaylar..!

4/D’li Taşeronlara İki Zam Birden Mi? 2020 TİS İle Asgari Ücret Düzenlemesi Ne Olacak? İşte Detaylar..!

Bilindiği gibi, kamu sektöründe çalışan taşeronlar için ilk müjde çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından verildi. Tatil öncesi taşeronlara Tediye ödemesi yapıldı. Yeni sürecin ilk adımları önümüzdeki dönemlerde devlet dairelerinde çalışan ve 4/D statüsünde çalışan kamu çalışanları için atılacaktır.

A+A-

Uzun bir süre sonra, KHK ile çalışan taşeronlar taleplerini çalışma Bakanlığı'na teslim edecek ve taleplerine cevap almak isteyeceklerdir. Bakanlık ile yapılan görüşmelerde ana konu maaşların ne kadar artacağı olacak. Taşeronların 2020 TİS görüşmelerinden ilk beklentileri maaş zammı oranıdır. Bu noktada, taşeronların belirli bir oran yükseltmesi bekliyor. Tüm detaylar son dakika haber metnimizde…

Kamu sektöründe çalışan taşeronların maaşlarını yükseltmek için müzakereler başlayacak. Görüşmelerin ana konusu maaş zammı olacak, asgari ücretin belirlenmesi ve yüzde diliminin düzenlenmesi de müzakerelere dahil edilecek. Çalışma Bakanlığı ve Türkiye İşçi Sendikası'nın mutabakat masasında yer alacak. 2020 TİS görüşmelerinde ile ele alınması beklenen bir diğer konu asgari ücret artışları, çünkü kamuoyu asgari ücret artışlarının yüzde dilimi ile düzenlenmesi üzerine talepte bulunuyor. 2019 ve 2020'de sona eren mahkeme kararlarına göre maaşlarının yüzde olarak kesilmesini isteyen taşeronlar, bu düzenlemenin tüm işçiler için 2020 TİS tarafından ele alınmasını talep ediyor. Ancak, ne sendika ne de Çalışma Bakanlığı konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Taşeronlar 2020 TİS İle Çift Zam Alacak Mı?

Taşeronların 2020 TİS görüşmelerinden ilk beklentileri maaş zammı oranıdır. Bu zam oranları 6 aylık dönemler için belirlenecektir. Türkiye işçi Sendikası, Çalışma Bakanlığı'na her 6 aylık süre için ne kadar maaş artışı istediğini sunacak ve çalışma Bakanlığı'nda ne kadar maaş artışı sağlayabileceğini birliğe iletecektir. İki tarafın görüşmelerinden bir orta yol bulunursa, maaş artış oranı belirlenecektir. Burada belirtilen rakam yıllık yüzde 15 artış, ancak bu oran net değil, sadece gündemdeki değerlendirmelerde en sık kullanılan orandır.

Taşeronların 2020 Toplu İş sözleşmesinden beklediği bir başka düzenleme de asgari ücret oranındaki maaşların yeniden belirlenmesidir. İşe alınmadan önce maaşlarını o dönemin asgari ücretine hesaplayan bazı işçiler yerel mahkemelerde dava açtı ve bu davaları kazandı. Bu davaların olumlu sonuçlarından sonra, taşeronların maaşları mevcut artış oranına göre ayarlandı. İşçiler, davaların kazanılmasından sonra tüm işçiler için düzenleme bekliyor. Ancak çalışma Bakanlığı'nın konuyla ilgili bir düzenleme veya çalışma içinde olup olmadığı bilinmemektedir.

Bu Düzenleme İle İlgili Bakanlık Çalışması Var Mı?

Ağustos Eylül ayları arasında, Çalışma Bakanlığı ve Türkiye Sşçi Sendikası'nın 2020 Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri yapması bekleniyor. 2020 TİS görüşmelerinden önce en ilginç düzenlemelerden biri görevdir. Binlerce taşeron işçinin KHK ile işe alınmasının ardından, iş tanımlarının olmadığı gerekçesiyle farklı alanlara atandıklarını belirttiler.

Taşeronların kendi alanlarının dışındaki görevlerde bu alanda atabilecekleri adımlar sınırlıdır. Bu bağlamda zorluk çeken taşeronlar, bu sorunun 2020 TIS tarafından çözülmesini istiyor. Kendi alanlarında, meslek gruplarında çalışmak isteyen 4 / D personeli için, yetkili sendikanın konuyu 2020 TIS müzakerelerine getirmesi bekleniyor.

Taşeronlar İçin Müjdeli Haber Var Mı?

Maaşlarının her 6 ayda bir enflasyon oranlarının üzerine çıkmasını bekleyen taşeronların maaşlarındaki yüzde 4'lük artışı hesaba katmak istiyor. Bu kapsamda değerlendirmelerde yüzde 10, yüzde 12, yüzde 12.5 ve yüzde 15 arasında yüksek oranlar söz konusu. 2020 TİS görüşmelerinde tartışılması beklenen bir başka konu da asgari ücret düzenlemesidir

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
23 Yorum