1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 4D’li Taşeron işçiye müjde geldi! Taşeron işçilere ek zam yapılacak mı?
4D’li Taşeron işçiye müjde geldi! Taşeron işçilere ek zam yapılacak mı?

4D’li Taşeron işçiye müjde geldi! Taşeron işçilere ek zam yapılacak mı?

Taşeron işçi 2020 toplu iş sözleşmesi ile birlikte pek çok hak üzerinde çalışılacak ve bu çalışmalar sonucunda işçilerin yüksek maaş alabilmeleri sağlanacak. Kadroya geçen 4D’li taşeron işçilere ne kadar zam yansıtılacak? Konu ile ilgili son dakika haber ve detayları içeriğimiz de…

A+A-

4D’li taşeron işçiye ne kadar zam yapılacağı konusu gündeme taşındı. Taşeron işçiye ek zam müjdesi geliyor. Yüzdelik dilim ve ek zam konusu taşeron işçiler tarafından beklenen en önemli konuydu. Çalışma Bakanlığı'ndan yüzdelik dilim ile ilgili önceden atılan adımlar ve bu anda yapılan çalışmaların neler olduğu merak ediliyor. 2020 toplu iş sözleşmesi ile birlikte tüm konular ele alınacak ve çözüm önerileri ile uzman değerlendirmeleri yapılacak. İşte konuya ilişkin detaylar…

2021 yılına gireceğimiz son günlerde 4D’li taşeron işçi adına yapılacak düzenlemeler ve zam oranları merak ediliyor. Yeni yılın yaklaşmasıyla beraber Aile ve Çalışma Bakanlığı'na gözler çevrildi. Teklif edilecek zam oranının maaşlara en az ve en yüksek ne kadar zam yansıtılacak? Maaşı düşük olanlar için müjde geliyor! Bakanlığın üzerinde durduğu konular ve ek zam konusuna ilişkin son dakika gelişmeleri ve maaş düzenlemeleri ile ilgili hesaplamalar haberimizde yer alıyor.

4D Taşeron İşçi İçin Zam Oranı Ne?

Taşeron işçileri ek ödeme, refah payı ve yüzdelik dilim düzenlemesi gündeme geldi. Konuşulan konular arasında 6 ayda bir % 4 oranında yapılacak düzenlemeler yer alıyor. 2020 TİS görüşmeleri sayesinde maaşları yüzde 10 yüzde 12, yüzde 15 ve yüzde 17.5 zam uygulanması kararı yer alıyor. İşte zam oranı ile ilgili kuvvetle ihtimaller arasında olan 2020 asgari ücret maaş tam % 15 gibi görünüyor. Eğer, bu rakam hayata geçirilirse refah payı da sağlanmış olacak ve işçilerin gelirinde yüksek bir artış meydana gelecek.

Taşeron İşçi Bakanlıktan Ne Kadar Zam Yapılacak?

Aile ve Çalışma Bakanlığı'ndan taşeron işçi için uygun görülen zam oranı ne? Yüzde kaç zam teklif edilecek Bakan Selçuk 696 ile kadroya geçen taşeron işçiler için 1 Temmuz'da başlayan TİS süreci ile ilgili 1 Kasım'da kamuda başlayacak olan toplu iş sözleşmesi süreci başta olmak üzere gündeme ilişkin verimli bir toplantı oluşturacak ve bu toplantı sonrasında taşeron işçi için yüzde kaç zam gündeme gelecek ve uygulanacak zam henüz net değilken taşeron işçinin sözleşmeye göre yüzde 17.5’dan talebi bulunacak ve öngörülen zam oranı da yüzde on beş olarak gündeme geliyor.

Taşeron İşçi Maaşlarına Zam Talebi Ne Kadar?

Taşeron işçilerin bazılarına asgari ücret zammı ile birlikte maaşlarının bu maaş zammının altında kaldığı görüldü. Taşeron işçilerin maaşlarına ilişkin Çalışma Bakanlığı'ndan hazırlanan düzenleme ve asgari ücret zammı sonrasında düşük maaşı alanların maaşlarını asgari ücret seviyesine çekme kararı geldi. Basında konuşulan zam oranları maaşlara eklenecek mi merak ediliyor. Maaşların artması beklenen taşeron işçiler için yeni bir dönem başladı. Yüzde 15 zam oranı en ideal ve kabul edilebilir zam oranı olarak görülürken bu rakamın üzerinde bir oran kabul edildiği takdirde refah payı da sağlanmış olacak. 2020 toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde diğer bir konu ise sendikaların zam talebi oluyor. Konuya ilişkin henüz işçi sendikasının geçmiş dönemdeki zam oranları göz önünde bulunduruluyor. Konuya ilişkin net bir açıklama gelmiş değil. %15’den yukarı bir oranda zam talebinin masaya yatırılması gündemde ve muhtemel görünüyor. Yüzdelik dilim düzenlemesi de elde edilebilir ve taşeron oranları göz önünde bulunduruluyor. Yüzdelik dilim düzenlemesi de elde edilebilir ve taşeron işçiler yapılması işçilerin alacak olduğu bu yasal haklar ile birlikte gelirlerinde ciddi bir yükseliş meydana gelecek.

Hangi İşçilerin Maaşlarında Yüzdelik Dilim Uygulanacak?

Taşeron işçilerin yüzdelik dilim düzenlemesinde hangilerinin hak sahibi olabileceği merak ediliyor. Kadroya alınmadan önceki maaş oranları ile ilgili yeni bir düzenleme yapılacak kadroya alınmadan önce asgari ücretten yüksek maaş alan işçiler kadroya alındıktan sonra maaşlarının düşmesinden ve kesintiye uğramaktan şikayetçi idiler. Bu durumda yüzdelik dilim hakkı elde etmesini sağlanarak asgari ücretin altında maaşı olan taşeron işçilerin gelirlerinde yükseliş yaşanması talep ediliyor. Yüzdelik dilim düzenlemesinden etkilenmeyecek olan asgari ücretli olan ya da yüksek maaş alıp maaşında kesinti yapılmayanlar yararlanamayacaklar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.