1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 4. İlave Tediye Ödeme Tarihleri Kesinleşti! Taşeron İşçiler Ve Kamu İşçilerine Tediye Ödemesi Geliyor..!
4. İlave Tediye Ödeme Tarihleri Kesinleşti! Taşeron İşçiler Ve Kamu İşçilerine Tediye Ödemesi Geliyor..!

4. İlave Tediye Ödeme Tarihleri Kesinleşti! Taşeron İşçiler Ve Kamu İşçilerine Tediye Ödemesi Geliyor..!

4. İlave tediye ödeme tarihleri kesinleşti. Ekim ve ayının son günlerinde en çok merak edilen konular arasında yer alan tediye ödemelerinin yapılmasına ilişkin tarihler araştırılıyordu. Binlerce kişinin araştırdığı bu ödemelerin tarihi kesinleşti.

A+A-

Her yıl 52 günlük ücretleri tutarında ilave tediye ödemesi 4. taksitle uygulanıyordu. İlk 3 ödemeyi alınan işçilerin 4. taksitinin ne zaman yapılacağı merak ediliyordu. İşte yanıtı…

4. İlave tediye ödemeleri ile ilgili merak edilenler oldukça fazlaydı. Üçüncüsünü alan işçiler 4. tediye ödemeleri ne zaman alacaklarını merak ediyorlardı. Konuya ilişkin kesin bir tarih açıklandı. 6772 sayılı kanun kapsamında 2020 yılında yapılacak ilave tediye sürelerinin belirlenmesi hakkında karar Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. İşte konuya ilişkin son dakika haberleri ve karara ilişkin detaylar…

Tediye Ödemesi Ne Zaman Yatırılacak?

6772 sayılı kanun kapsamına giren kurumlarda çalışan işçilere 2020 yılı için yapılacak İlave tediye süresinin belirlenmesi ile ilişkili karar Resmi Gazete'de paylaşıldı. Resmi gazetede 11 Temmuz 2020 tarihinde alınan karara göre taşeron ve işçilere yapılacak tediye ödemelerinin tarihi kesinleşti. 2020 yılında verilecek ilave tediyelerin bir yarısı 27 Temmuz'da gerçekleştirilmişti. Diğer yarısı ise 14 Aralık 2020 tarihinde hesaplarına geçirilecek.

Tediye Ödemeleri Her Yıl 4 Taksitle Yatırılıyordu!

Tediye ödemeleri her yıl 4 taksit şeklinde vatandaşın hesabına yatırılıyordu. 2020 yılına ait ilave tediye ödemesinin ilk taksiti 31 Ocak tarihinde yapıldı. 2 taksit 22 Mayıs'ta ve 3. Taksit ise 27 Temmuz'da yatırıldı. Buna göre 2020 yılında ilave tediyelerin birincisi yarı ödemeleri 27 Temmuz'da yapılırken ikinci yarı ödemesinin sonuncusu da 14 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşecek. Yapılan bu ödemeler taşeron işçi statüsünde kadroya geçmiş olan 900.000 işçiye sağlanacak.

Tediye Ödemeleri Kaç TL?

Yıllık 52 gün ikramiye ödemeleri arasında olan tediye ödemesi 4. taksit şeklinde vatandaşa sağlanıyordu. 13 günlük oluşturulması için hesaplamalar brüt maaş üzerinden gerçekleştiriliyor. SGK prim ve gelir vergisi kesintileri yapılarak bu ücret hesaplara yatırılıyor. Asgari ücretli olarak çalışan bir işçi 52 günlük ikramiye net tutarı olarak 3646 TL alabiliyor.

Hangi Kurumlarda Çalışanlar İçin Tediye Ödemesi Yapılmaktadır?

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre devlet ve devlete bağlı işyerlerinde çalışan işçilere ilave tediye ödemesi yapılması hakkında karar kanunlaştırılması ve kurumlarda çalışan kadrolu kamu işçilerine ilave tediye ödemesi yapılmasına karar verildi.

  • Genel ve katma bütçeli kurumlar,
  • Özel bütçeli idareler,
  • Kamu iktisadi teşekkülleri
  • Sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar
  • Belediyeler ve özel idareler
  • Hizmet akdi ile çalışan işçilere tediye ödemesi vermektedir.

İlave Tediye Ödemesi Nedir?

6772 sayılı kanun kapsamında kamu işçilerine yıllık 52 günlük ilave tediye ödeneceği kesinleştirilmiştir. İlave tediye kanunla güvence altına alınmış bir hak olarak uygulanmaktadır. Bütün kamu işçilerinin bu haktan yararlanması sağlanır. Genel yönetim kapsamında olan kamu idarelerinde kadroya geçmiş olan işçilere ve ayrı bir tüzel kişiliği bulunmaksızın devlet tüzel kişiliği içinde yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine ait kurumlara bağlı çalışan işçilere 52 günlük tediye ödemesi yapılmaktadır

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler