1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 368 TL Ek Ödeme Müjdesi Verildi! 2020 Yılı'da SGK, SSK, Bağ-Kur'lu emeklinin Yüzü Gülecek
368 TL Ek Ödeme Müjdesi Verildi! 2020 Yılı'da SGK, SSK, Bağ-Kur'lu emeklinin Yüzü Gülecek

368 TL Ek Ödeme Müjdesi Verildi! 2020 Yılı'da SGK, SSK, Bağ-Kur'lu emeklinin Yüzü Gülecek

2020 senesi SGK, SSK, Bağ-Kur yeni emeklilik düzenlemesi ve ek ödeme müjdesi geldi. Emekliye yaşa göre maaş ödemesi geldi. Yeni emeklilik sistemi içerisindeki emeklilere 368 TL ek ödeme de var. Peki emekli zammı ne kadar yapılacak? 2020 yılı emekli ek ödemeler ne kadar? İşte cevapları...

A+A-

Yapılandırma yasasıyla geçmişe dönük borçlanma yapan Bağkur’ lulara yaş, yıl ve prim şartını yerine getirmeleri halinde emekli olma olanağı verilmişti.  Bu yasa hayata geçirilirse SSK’ lılar içinde aynı imkanların sağlanması gündeme geldi. Düzenleme yapıldığı takdirde;  Emeklilik yaşı şartını yerine getirdiği halde, çeşitli sebeplerle işsiz kalıp, prim gün sayısı şartını yerine getiremeyen, iş olanaklarından yararlanamayan daha doğrusu yaşı ilerlediği için çalışma hayatında yer bulamayan, sayılarının 100 bin civarında olduğu tahmin edilen bu kişilere, emekli olma yolu açılacak.

2020 Yılında Yeni Emeklilik Düzenlemesi Yapılacak Mı?

2020 yılında emekliler için yeni düzenlemeler söz konusu. Bu düzenlemeler ile bakıma muhtaç hastalar ve yaşı ilerlemiş olanlar için farklı zam uygulaması yapılması gündemde. SSK ve Bağkur emeklileri için 2020 yılında yeni düzenlemelerin hayata geçmesi bekleniyor. 2020 yılında yapılması beklenen bu düzenlemeler SSK ve Bağkur emeklilerine belirlenen şartları yerine getirmeleri durumunda 368 TL ek ödeme müjdesi verildi. Bu teklifin Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulduğu belirtildi.

Prim eksiği bulunan ancak yaş şartını yerine getirmiş olan emeklilik bekleyenler vatandaşlar bu düzenlemeden yaralanabilecek. Mevcut şartlar kapsamında bu yıl maaşı 1018 TL’ nin altında olan emeklilere %5’, üstünde olanlara ise %4 ek ödeme verilmesi planlanıyor.

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün bu düzenlemeyle ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Ergün bu düzenlemenin hazırlanıp Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ a gönderildiğini belirtti. Bu düzenleme yasalaşırsa emeklilere 368 TL ek ödeme getirilmesi bekleniyor.

Yapılandırma kanunu kapsamında yaş ve prim şartlarını yerine getirip, yapılandırmadan yararlanarak Bağkur’ lulara erken emekli olabilme fırsatı verilmişti. SSK’ lılar içinde Bağkur’lulara verilen imkanların getirilmesi gündemde.

SSK’ lıların bu durumda olanları için belirli bir süre hizmet şartı aranacak. Belirten prim şartı 1800 gün olacak. Bu formül ile yıl ve yaş şartını yerine getirip , 1800 ve üzerinde prim alanlar, eksik kalan sürelerini borçlanma yoluyla ödeyip emekli olabilecekler.

Maaş Düzenlemesinde Yaş Şartı Nasıl Yapılacak?

Yapılacak olan bu düzenleme yaşlı ve başka birinin bakımına muhtaç olan emeklileri ilgilendirmektedir. Buna göre emeklinin maaş hesabında ‘’Geçim ve Bakım’’ durumları dikkate alınacaktır. Yaşı ilerlemiş ve başka birinin bakımına muhtaç olanların maaşların da artış olacak.  Bu düzenlemenin 2020 yılı içerisinde yasalaşması beklenmektedir.

Örneğin 80 yaşına gelmiş ve başka biri tarafından bakılmaya muhtaç, maaşı 1100 TL olan emekli %100 zam alarak maaşı 2200 TL’ye kadar yükselebilecek.

Bu düzenlemeyle ilgili Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün’ün açıklamalarda bulundu. Düzenlemenin Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderildiğini söyledi. Hazırlanan çalışmanın içerisindeki maddelerin hayata geçmesi durumunda, emeklilere 368 TL ek ödeme getirilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum