1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 3600 Günden Erkek Emeklilikte Yeni Fırsatlar ve Yüksek Maaş
3600 Günden Erkek Emeklilikte Yeni Fırsatlar ve Yüksek Maaş

3600 Günden Erkek Emeklilikte Yeni Fırsatlar ve Yüksek Maaş

SGK tarafından 2020 yılından itibaren yapılacak değişiklik ile birlikte pek çok kişi için 3600 pirim günü doldurmak şartıyla erken emeklilik fırsatı doğuyor. Çalışan vatandaşlar 3600 günden emekli olabilmek için ne yapmalı? 3600 günden emekli hakkı kazana

A+A-

SGK tarafından yapılan değişiklik ile birlikte erken emeklilik fırsatından yararlanmak isteyen vatandaşların 1999 tarihinden önce sigorta girişlerini yapılması gerekiyor. 1999 yılı öncesinde sigorta girişi olan vatandaşların 15 senelik sigortalı süresini tamamlamış ve 3600 gün pirim ödenmesinin eksiksiz yapılması gerekiyor. Bu şartları taşıyan vatandaşların bulundukları yerlerdeki SGK il müdürlüklerine istenen evraklarla başvurmaları durumunda gerekli incelemelerden sonra emekli maaşlarını almaya hak kazanıyorlar. Bu şartları taşıyan vatandaşların bilmesi gereken husus ise emeklilik yaş şartıdır. Çünkü bu şartları taşıyanlar için yasada belirtilen yaş sınırına gelindiğinde emekli maaşı almaya hak kazanılıyor.

Sosyal Güvenlik Ali Tezel’in Erken Emeklilik Açıklaması

Türkiye’nin en deneyimli ve bilgili sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel; 3600 prim günü ile ilgili yapılan değişiklik ile 4A sigortası kapsamında çalışanlar için işe giriş tarihinin belirleyici olduğunu ifade ediyor. 3600 pirim günü avantajından faydalanarak erken emekli olmak isteyen tüm vatandaşların bu haktan faydalanabilmeleri için 1999 tarihinden önce sigorta girişi sahibi olmaları gerektiğini belirtiyor. Sigorta giriş tarihinin uymasına rağmen çalışanların en az 15 senelik sigortalılık süresinin eksiksiz bir şekilde tamamlamaları şartı da arandığını belirtiyor. 

Bu şartların hepsini karşılayan vatandaşların 52 yaşında emekli olabilmeleri için 24 Mayıs 2002 tarihi ile 23 Mayıs 2005 tarihleri arasında bu koşulların hepsinin tamamlanması gerekiyor. 54 yaşında emekli olabilmek için ise 24 Mayıs 2005 ile 23 Mayıs 2008 tarihleri arasında prim günlerinin doldurulmuş olması gerektiği belirtiliyor. Erken emeklilik maaşları ise 1400 TL ile 800 TL arasında değişen miktarlarda hesaplanıyor.

Doğum günü pankartı << sipariş vermek için tıkla

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.