1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 2 Çocuklu Aileye 405 TL Ödeme! Aile Yardımından Kimler Faydalanabilir?
2 Çocuklu Aileye 405 TL Ödeme! Aile Yardımından Kimler Faydalanabilir?

2 Çocuklu Aileye 405 TL Ödeme! Aile Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Çalışmakta olan memurlara çalışmayan eş için 332 lira, 0-6 yaş arası çocuk için 73,04 lira, 6 yaş üstü çocuk için ise 36,52 lira ödeme yapılmaktadır. Eşi çalışmayan, 6 yaş üstü 2 çocuğu olan emekli kişiler aylık 405 lira ek ödeme alabilecekler.

A+A-

Gündeme Memur Konfederasyonları ve Türkiye Emekliler Derneği tarafından getirilen talebin Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda karara bağlanması beklenmektedir. Memurlara, işçilere eş ve çocukları için verilen aile yardımından emeklilerde yararlansın talebi geldi. Talepler hayata geçer ise yapılan aile yardımları iş hayatı sona erdikten sonra da devam edecek.

Zamlı aile yardımı memurlar alırken, emeklilerde bu ödemeden faydalanmak istiyor. Emekliye aile yardımı konusunun gündeme gelmesi isteniyor. Emekli için talepler hayata geçer ise 2 çocuğu olan emekli ne kadar ek gelir elde edecek? Virüs salgını döneminde emekli maaşının yeterli olmadığı aileler oldukça bu durumdan çok etkilendiler. Emekliler için beklenen adım geldi ve biraz olsun içlerine su serpti. TÜED Başkanı Kazım Ergün yaptığı konuşmada emekli olduktan sonra maaşlara ek aile yardımının yapılmasının durdurulmasını kritik bir kayıp olarak nitelendiriyor. İstenilen karara varılırsa, 2 çocuklu emeklilere 405 lira daha fazla maaş ödemesi yapılacak.

Emekliler 405 Lira Ek Ödeme Alacak

İstenilen talepler hayata geçer ise emekli maaş alırken, 6 yaş üstü 2 çocuklu emekliler 405 lira ek ödeme alabilecekler. Çok büyük paralar olmasa da bu zorlu süreçte emeklilere ilaç gibi gelecek.

Talepler İletildi

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, emekli olduktan sonra ek aile yardımının devam etmemesi halinde emekliler için oldukça büyük bir gelir kaybı olarak nitelendiriyor. Memur konfederasyonları da memurlar emekli olunca ek aile ödemesinden yaralanabilsin isteğinin sonuca varılmasını bekliyor.

Aile Yardımı Ödeneği Nedir?

Evli olan Devlet memurlarına aile yardım ödeneği verilmektedir. Memurların herhangi bir sebeple menfaat karşılığı çalışmayan veya bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eş için 2.134 lira, ödenmektedir. Çocuklarının her biri için de 250 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpması sonucu elde edilen miktar üzerinden ödeme yapılmaktadır.  Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği çocukları için yapılan aile yardımı ödeneği daha düşük ise aradaki fark ödemesi yapılır. Bu fıkrada yer alan gösterge rakamlarını 3 katına kadar arttırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir. Dul memurların çocukları için yukarıdaki fıkralar hükmü uygulanmaktadır. Boşanma veya ayrılık olayında mahkeme bu yardımın hangi tarafa ne oranda verileceğini kararda belirtir. Devlet memurunun, geçimini sağladığı üvey çocukları için de bu ödeme yapılmaktadır.

Yardımdan Kimler Faydalanabilir?

Çalışamayan veya emekli olmayan eşlere ömür boyunca, erkek çocuklarına öğrenci olsa da olmasa da 25 yaşına kadar ödeme yapılır. Kız çocuklarına çalışmadıkları ve evli olmadıkları süre boyunca yaş şartı olmadan ölene kadar ödeme yapılır. Memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık geliri olmayan eş için ödeme yapılır.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar?

SSK ve BAĞKUR emeklileri, bu yılın ilk 6 aylık döneminde enflasyon oranında zam alacak. Memurlar ve memur emeklilerine %4 zam ve ilk 6 aylık enflasyon %4 aşar ise aşan kısım kadar fark yansıtılacak.

Enflasyon Farkı Görüldü

Enflasyon tahmini Mayıs ayı için %0.76, Haziran ayı için %0.45’e yükseldi. Bu tahminlere göre; ilk 6 aylık enflasyon %4.41 olarak gerçekleşti. SSK ve BAĞKUR emeklileri %4.41 zam alırken, memurların ve memur emeklilerinin maaş artışı %0.41 enflasyon farkıyla %4.41’e yükselecek.

Temmuz Zammı %4.41 Olarak Gerçekleşirse

Ek ödemeler dahil en düşük maaş Bağ-kur esnaf emeklilerinde 1.784,11 kuruştan 1.862,79 kuruşa çıkacak. 2020’den önce emekli olan SSK’lılarda ise en düşük aylık 2.111,66 kuruştan 2.204,78 kuruşa yükselecek. Memur emeklilerinde ise en düşük maaş 2.661,34 kuruştan 2.778,71 kuruşa yükselecek.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.