1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 12 Yaşında Tecavüz Suçlusu İki Adam İdam Edildi
12 Yaşında Tecavüz Suçlusu İki Adam İdam Edildi

12 Yaşında Tecavüz Suçlusu İki Adam İdam Edildi

Tecavüze uğrayan ve öldürülen 12 yaşındaki bir kızın ailesi, Somali'nin kuzeydoğu Puntland bölgesinde suçtan hüküm giymiş iki adamın infazını memnuniyetle karşıladı.

A+A-

24 yaşındaki Abdifatah Abdirahman Warsame ve 46 yaşındaki Abdishakur Mohamed Dige iki adam Salı günü Bosaso kasabasına ateş açarak idam edildi. Abdifatah'ın kardeşi olan 32 yaşındaki üçüncü bir adam olan Abdisalam Abdirahman Warsame'nin infazı on gün ertelendi.

Aisha Ilyas Aden'in babası, suçluların bedelini ödediğinden rahatladığını söyledi.

İlyas Aden “Kendimi iyi hissediyorum” diyor.

Aden, cezanın Somalili kadınlara yönelik tecavüzü caydırdığını söyledi.

“Bu davadan güçlü bir ders olacak” dedi. "Somali kızları daha güvenli olacak."

Kız evinin yakınında kaçırıldı, çete tecavüz etti ve daha sonra Şubat 2019'da Galkayo kasabasında acımasızca öldürüldü.

Aden'in tecavüz ve cinayeti, halkın geniş çaplı saldırısına yol açtı ve adalet çağrısında bulundu. #JusticeforAisha hashtag eğilimi gösterirken, birçoğu fotoğrafını sosyal medya profilleri olarak kullanmayı seçti.

Puntland'daki yetkililer olayla ilgili on kişiyi tutukladı. Denemeleri Somali'deki ilk televizyon tecavüz denemesi ve bir mahkumiyet için DNA'nın kullanıldığı ilk deneme oldu. Yetkililer alınan örneklerin üç adamı cinayet ve tecavüzle ilişkilendirdiğini söylediler. Diğer yedi kişi beraat etti.

Ne oldu?

Aden, 24 Şubat 2019'da sabah 7 ile 8 arasında, annesi onu alışveriş yapmak için bir pazara gönderdiğinde kayboldu. Kaçırıldı ve bir komşunun evinde sona erdi. Komşu Abdishakur Mohamed Dige, annesi ile birlikte o evde yaşıyordu.

Diğer iki sanık komşuydu.

Salı günü yürütülen adamlardan biri olan Abdifatah Abdirahman Warsame tecavüze katıldığını itiraf etti ancak öldürülmesine karıştığını reddetti.

Mahkemeye, kaçırılma günü, onu evine alan ve Aisha'yı gösterdiğini söyleyen Dige'nin bir odaya bağlandığını söyledi. Dige tarafından tecavüze katılmaya ikna olduğunu söyledi.

Warsame, evi terk ettiğinde Aisha'nın hala hayatta olduğunu söyledi. Dige'nin daha sonra, tanımlanmamak için kızı öldürmesi gerektiğini söyledi.

Ertesi sabah erkenden Aden'in cesedi Dige'nin evinin yakınında bulundu. Savcılık, kurbanın vücudunun fotoğraflarının kötü işkence gördüğü, yaralandığını ve sakatlandığını gösterdi.

Geçen yıl Mayıs ayında mahkeme üç adamı suçtan mahkum etti ve onları ölüm cezasına çarptırdı. Geçen yıl Ağustos ayında, yüksek mahkeme ölüm cezasını onadı. Puntland bölgesinin lideri Said Abdullahi Deni daha sonra infazı imzaladı.

Warsame, kardeşi Abdisalam'ın Aden'in tecavüzüne ve öldürülmesine karışmadığını ifade etti. Çete tecavüzüne katıldığını söylediği başka bir adam tespit etti.

Ayşe'nin erkeklerin infazına tanık olan babası, öldüklerinden emin olmak için kişisel olarak nabzını kontrol ettiğini söyledi. İki adamın infazdan önce aflarını istediğini söyledi.

İnsan hakları grupları, Aisha'nın öldürülmesinin “ciddi ve korkunç bir suç” olduğunu, ancak Puntland'ın Aisha'nın onuruna “suçu güvenilir bir şekilde soruşturması ve kovuşturması” gerektiğini söyledi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün kıdemli araştırmacısı Laetitia Bader, "O sırada adalet çağrısında bulunduk, ancak Puntland'ın cinsel suçlar yasasında ölüm cezasını içeren hükümler hakkında endişeler de gündeme geldi." gerekli sürecin kötüye kullanılması sıktır.

“En köklü yargı sistemlerinde bile, özellikle bunun gibi yüksek profilli ve çekişmeli davalarda gerekli süreç ihlalleri meydana geliyor” dedi. “Yani Puntland, bu popüler olmayan bir hareket olsa bile, ölüm cezası kullanımını sona erdirmeye çalışmalıdır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.